החזר מס ליולדת | Re-Tax מס שחוזר אליך, החברה המתקדמת בישראל להחזרי מס

החזר מס ליולדת

אימא טרייה? כל מה שאת צריכה לדעת על החזרי מס לאחר הלידה

מזל טוב, ההיריון מאחורייך והלידה עברה בשלום!

גידול ילד הוא הוצאה כלכלית לא פשוטה, אם עד כה הצלחתם להסתדר כזוג צעיר ונשוי כעת נכנס למשוואה ילד ומשנה את חוקי המשחק.

לאימהות טריות הרבה פעמים מגיע כסף מהמדינה ופעמים רבות הן כלל לא מודעות לכך, או מודעות רק לחלקים מסוימים של הסכום המגיע. רוצות לדעת אם גם לכן מגיע?

מה זה החזר מס?

קודם כל, החזר מס פשוטו כמשמעו הוא קבלת כספך בחזרה ממס הכנסה. על המעסיק חלה חובה לנכות מס מהעובד בכל חודש וחודש בעת תשלום השכר. את המס שהמעביד ניכה הוא מעביר לרשויות המס. החזר מס נוצר במצב בו ניכו לעובד יותר מס מחובות המס שלו. על מנת לקבל את החזר המס חלה חובה להגיש דוח למס הכנסה.

 

אם במהלך שש השנים האחרונות ילדת ילד אחד או יותר, סביר להניח שאת זכאית להחזר מס: 

 1. במשך 14 השבועות של חופשת הלידה בתשלום, השכר שאת מקבלת מהביטוח הלאומי כנראה נמוך מזה שנהגת להרוויח במהלך העבודה הסדירה שלך, וזאת בעקבות מרכיבי שכר שונים שמחושבים אחרת או נפרסים בצורה שונה כאשר אינך עובדת באופן פעיל. משמעות הדבר היא שבאותה השנה, עבור החודשים בהם עבדת, הרווחת שכר גבוה יותר ושילמת עליו מס גבוה ממה שהיית צריכה באותה שנה.
 1. חופשת הלידה בחוק בישראל קצרה מאוד ביחס למדינות אחרות, ולכן הרבה פעמים יוצא שנשים בוחרות להאריך את חופשת לידתן. המשמעות היא שישנם חודשים נוספים עבורם כלל אין הכנסה. עובדה זו מנמיכה את ההכנסה החודשית הממוצעת באותה השנה ולכן את הסכום אותו היה עליך לשלם.
  1. עבור הלידה, את זכאית לנקודות זיכוי שבזכותן תשלמי פחות מס. קורה הרבה שנופלות טעויות ויוצא כי חלק מנקודות הזיכוי אינן ניתנות ולכן חשוב לעקוב ולשים לב. במידה ונעשתה טעות או שהתחילו להתחשב בנקודות הזיכוי באיחור צריך להגיש בקשה להחזר מס על מנת לקבל את מה ששולם ביתר. חשוב גם לדעת – אם חזרת לעבודה רק בשנה הקלנדרית שלאחר זו שיצאת לחופשת לידה, למעסיק הרבה פעמים אין יכולת לתת לך את נקודות הזיכוי ויש לפנות ישרות למס הכנסה. נכון לשנת 2015 נקודת זיכוי נותנת 218 ₪ לחודש ו-2,616 ₪ לשנה!

 

את זכאית ל:

   • חצי נקודת זיכוי – בשנת הלידה
   • 2 נקודות זיכוי –  בשנה שלאחר הלידה ועד למלוא 5 שנים לילדה.
   • נקודת זיכוי אחת – מגיל 6 ועד למלוא 17 שנים לילדה.
   • חצי נקודת זיכוי – בשנה בה ימלאו לילד 18 שנים.

שימי לב: שני בני הזוג זכאים לנקודות זיכוי על ילדיהם, אז וודאי שגם בן הזוג, עד למלוא 3 שנים לילדה, מקבלים את נקודות הזיכוי כפי שמגיע.

את החזר המס ניתן לקבל עד 6 שנים אחורה.

גם אם ההחזר ישן, אל תזניחי אותו, מדובר בכסף שתוכלי לקבל ושלמעשה יושב ומחכה לך בקופת המדינה. בנוסף, המס צובר ריבית והצמדה לאורך השנים, כלומר שכנראה החזר המס שמגיע לך הספיק לגדול.

 

עכשיו כשאנחנו יודעים שכנראה מגיע לך כסף חזרה מהמדינה, ואולי לא מעט – מה עושים?

את יכולה להגיש את החזרי המס בעצמך באמצעות האתר של רשות המיסים, אך מומלץ להתייעץ ברואה חשבון או יועץ מס על מנת להשיג החזר מקסימלי.

 

לוגו של וואטסאפ בוא/י נדבר!